Menu

Kanser, Alzheimer ve Artrit’le savaşan mucize baharat

curcumin (1)
Sağlığımızın kıymetini maalesef çoğu zaman onu kaybettikten sonra anlıyoruz. Herşey yolundayken hiçbir şekilde aklımıza bile gelmeyen en küçük bir organımız bile bir rahatsızlık geçirdiğinde nasıl da sıkıntıya neden olabiliyor öyle değil mi? En ufak küçük parmağınızın tırnağı bile rahatsızlansa yaşadığınız ağrıları ve sızıları düşünün.

Tabii ki çevresel faktörler önemli, radyasyondan, havadaki karbonmonoksitten ve deniz ve sulardaki zehirli atıklardan uzak durmak sağlıklı olmak için neredeyse vazgeçilmez. Ancak sağlık konusunda çok daha önemli birşey yediklerimiz. Vücudumuza giren ve onun beslenmesini, gelişmesini, aynı zamanda mikroplarla savaşıp sağlıklı kalmasını sağlayan gıda maddeleri. Normalde yediğimiz şeyler endüstriyel işlemden geçirilmemiş, ve doğadaki haline ne kadar yakınsa o kadar faydalıdır. Bunun yanında bazı baharatlar içerdikleri aktif maddeler ile oldukça önemlidir.

Neyse lafı daha fazla uzatıp vaktinizi almadan bu baharattan bahsedelim. Kanser, Alzheimer ve Artrit’le savaşan bu baharat Hint Safranı adıyla da bilinen zerdeçal.

Zerdeçal 5000 yıldan fazla bir süredir doğu kültürünün önemli bir parçası. Çin tıppında ve Ayurveda’da yer alıyor. Aynı şekilde bu sarı-turuncu renkli ve biberli tadlı olan sıcak baharat batı tıppında da yer alıyor.

Zerdeçal Endonezya ve Güney Hindistan’a özgü bir bitki olan Curcuma Longa bitkisinin köklerinden geliyor. Sarı hardal ve köri soslu yemeklere katılan bir madde. Bu baharatı konu alan araştırmalar arttıkça Dünya’daki en güçlü tedavi edici bitkilerden olduğu anlaşılmış.

Sindirimi güçlendirip geliştirir

 • Gazı ve şişkinliği azaltır
 • Proteinlerin pilav ve fasulye yemeklerinin sindirimine yardımcı olur
 • Vücudun yağları sindirmesine destek olur
 • Normal metabolizmayı güçlendirir, eksiklikleri ve fazlalıkları düzeltir
 • Bağırsak bakteri florasını düzenler
 • Atık ve toksinlerin giderilmesini geliştirir

Sağlıklı karaciğer fonksiyonlarını destekler ve detoks

 • Zerdeçal safra akışını artırır, karaciğer hücrelerini canlandırır ve onların zehirleri ayrıştırma yeteneğini yeniden doldurup şarj eder
 • Alkol ve diğer zehirlerin karaciğere zararlı yapılara dönüşmesini engeller
 • Sağlıklı doku oluşumunu destekler

Kanı arındırır

 • Yeni kan hücreleri oluşumunu tetikler
 • Şişmeye karşı etkilidir. Tahriş sonucu oluşan ağrı, kırmızılık, şişme ve ateşi azaltır

Curcuminoid içerir, bu madde kanser, artrit ve Alzheimer’la savaşır

curcumin
Curcumin: Zerdeçal’ın Aktif Anti-Şişme bileşeni
Zerdeçal en çok şişmeyi engelleyen ve indiren özellikleri ile bilinir, ki bu özellikler curcumin’den gelir. Curcumin zerdeçal’a sarı-turuncu rengini veren maddedir ve bu bitkinin birçok tıbbi olumlu etkilerinin sorumlusudur. Zerdeçal ‘ın her 100 gramının içerisinde tahmini olarak 3 ila 5 gram arası curcumin bulunur.
neurodegenerative
Curcumin’in 700’den fazla geni etkilediği, ve cyclooxygenease-2 (COX2) ve 5-lipooxygenase (5-LOX) enzimlerinin aktivite ve sentezinde etkili olduğu gösterilmiştir.
image001
Zerdeçal’ın Kanserle Savaşan Özellikleri
Zerdeçal’ın büyük bir yoğunlukla kullanıldığı Hindistan’da Amerika’da en sık görülen kanser türlerinin(kolon, göğüs, prostat ve akciğer) görülme sıklığı 10 kat daha düşüktür. Gerçekte prostat kanserinin Hindistan’da çok az sayıda görülmesi sadece Zerdeçal kullanımına bağlanmaktadır.

Bu baharatın kanserle etkileşimini inceleyen birçok çalışma yapılmış ve sonuçta bu baharatın kanser hücreleriyle aktif olarak savaşan, karaciğeri güçlendirerek vücuttan ayıklanmalarını ve toksinlerin vücudu etkileyerek kanserli hücre oluşumunu artırmalarını engelledikleri gösterilmiştir. Bu konuda yapılan çalışmalardan Biyokimyasal Farmakoloji dergisinde yapılan çalışmaya göre Zerdeçal kanserli hücrelerin kullandığı genleri kilitleyerek kanserli hücrelerin gelişip üremesini önlüyor. Aynı dergide yayınlanan ikinci bir çalışmaya göre curcumin NF-kappaB molekülünün aktivasyonunu engelliyor. Bu da kanser hücrelerin gelişimini yavaşlatıyor.

Zerdeçal’ın karaciğer için rolü

Karaciğerin birinci görevi kandaki toksinleri ayrıştırıp yok etmektir. İyi çalışıyorsa dakikada iki litre kanı filtreleyerek toksik molekülleri kırıp toksiditeyi azaltır. Ayrıca karaciğer vitamin, mineral, protein, yağ, karbonhidrat ve hormonal mekanizmanın çok önemli bir parçasıdır.

Kötü bir diyet, allerji yapan şeyler, kirlilik ve stres karaciğerinizi zayıflatarak onun bu önemli fonksiyonlarını zedeleyebilir. Bu noktada zerdeçal karaciğeri destekleme sisteminin çok faydalı bir parçasıdır. Çalışmalar göstermiştir ki, zerdeçal:

 • Önemli detoks enzimlerini artırır
 • Birincil karaciğer detoks enzimi olan glutathione S-transferase (GST) enziminin oluşumunu artırır
 • Zerdeçal aynı zamanda safra üretimi ve vücuttan atılmasını çalıştırır. Safra akışı karaciğer detoksu ve vücudun yağ sindiriminin çok önemli bir unsurudur.

Kalbiniz, Beyniniz ve genel sağlığınız için Zerdeçal

Zerdeçal kolesterol gibi serbest yağların hasarını durdurur. Eğer kolesterol oksitlenirse vücudunuzda kan damarlarınızı tıkayabilir ve bu da kalp krizine neden olabilir. Bu nedenle araştırmaya göre zerdeçalin kolesterolün oksitlenmesini engelleyici özelliği kalbinize faydalıdır. Ayrıca B6 vitamini yönünden zengin bir baharattır. Bu vitamin kalp hastalığı riskini azaltmaktadır.

Bunun yanında Zerdeçal beyindeki nöronları etkileyen hastalıklarda da yüksek derecede koruyucudur. Gerçekte Hindistan’da Alzheimer gibi beyin hastalıkları çok azdır, ve farelerde zerdeçalın Alzheimer hastalığını yavaşlattığı gösterilmiştir. Bu maddenin çoklu skleroz’un ilerlemesini bloke ettiği ispatlanmıştır.

Son 20 yılını zerdeçali incelemeye adamış olan Şikago’daki Loyola Üniversitesi sağlık merkezi’nde profösör Moolky Nagabhushan’a göre zerdeçal çevredeki zararlı kimyasallara ve çocuklarda lösemi’ye karşı da koruyabilir. Araştırması göstermiştir ki zerdeçal:

 • Polycyclic Aromatik hidrokarbonların (PAH) (kansere neden olan bir kimyasal) toksiditesini durdurmuş
 • Radyasyon kaynaklı kromozom hasarını engellemiş
 • İşlenmiş et ürünleri gibi işlenmiş ürün tüketiminde vücutta oluşan heterocyclic aminler ve nitroso bileşenleri gibi maddelerin zararlı etkilerini engellemiş
 • Hücre kültüründeki lösemi hücrelerinin çoğalmasını durdurmuştur.
 • Zerdeçalın uçucu yağları anti-bakteriyel etki göstermektedir. Bakteriyel enfeksiyonları engelleyip yara iyileşmesini hızlandırır. Bu nedenle Johnson and Johnson firması Hindistan’da curcumin içeren plaster satmaktadır.

Bunların yanında diğer bazı araştırmalara göre Zerdeçal:

 • Sistik fibroz
 • 2. tip şeker
 • Crohn’un hastalığı
 • Psoriasis
 • Rheumatoid artrit
 • Katarakt
 • Safra taşı
 • Kas yenilenmesi
 • İltahaplı bağırsak hastalığı

hastalıklarını olumlu yönde etkilemektedir.

Tüm bunların yanında cilde ve sağlığa da olumlu etkileri olan bu baharatı en azından bir süreliğine denemenizi öneriyoruz. En azından birşey kaybetmezsiniz.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *