Menu

Hollanda’nın güneş panelli yolları beklenildiğinden çok daha iyi çalışıyor

DSC8910_kinderenvanboven2_web_1024
Geçen yıl Hollanda Dünya’daki ilk güneş paneli içeren yol yapımı ile haber olmuştu. Bu cam gibi bir malzeme ile kaplı bisiklet yolu güneş enerjisini topluyor ve bir taraftan da bildiğiniz yol gibi kullanılıyordu.

Bugün kullanıma girmesinden 6 ay geçti ve sistem tahmin edildiğinden daha bile iyi çalışıyor. 70 metrelik test yolu 3000 kwsaat enerji başka bir deyişle bir evi 1 yıl boyunca besleyebilecek enerjiyi üretti.

SolaRoad sözcüsü Sten De Wit’e göre bu rakamdan hesaplayacak olursak bir metrekaresi yılda 70 kwsaat enerji üretiyor bu yolun. Tüm yolları böyle yaptığımızda üreteceğimiz enerjiyi düşünün.

Solar Roadways adıyla bilinen bir proje internette topluluk fonlama sistemi ile tüm Amerika yollarını güneş enerjisi üreten yola dönüştürmek için para topluyordu. Ancak Hollanda Amsterdam’ın kuzeyindeki bir kasaba olan Krommenie’de bu işi hayata geçiren ilk ülke oldu.

Hollanda’daki bisiklet yolunda kullanılan güneş panelleri cam, silikon lastik ve beton arasında sandviç yapılmış durumda, ve 12 tonluk yangın kamyonunu hasar görmeden üzerinde taşıyabiliyor. Her panel ayrı ayrı akıllı sayaçlara bağlı ve bu toplam üretimi optimize ederek üretilen elektriği sokak aydınlatmasında kullanılacak hale getirmeye yada enerji şebekesine bağlamayı sağlıyor.

Mühendislerin bu sistemi dayanıklı yapma çabaları 5 yıl sürmüş. Eğer bir panel kırılmışsa, yada gölgede yahut kirle kaplıysa sistem sadece o paneli kapatıyor.

Deneme sürecinde 150000’den fazla bisikletçi bu yolu kullanmış, ve şu ana kadar tek bir kusur bulabilmişler. Kaplamanın bir kısmı, şebekeye bağlantı sağlayan kısmı ısı değişikliklerinden dolayı biraz kabarmış, ancak SolaRoad bu kaplama malzemesini düzeltmek için çalışıyor. Firma birkaç değişik kaplama geliştirmiş, bu kaplama trafik yükünü taşımanın yanında üzerindeki araçlara çekiş gücünü artırıcı bir etki de sağlıyormuş.

Araştırmacılar panelleri en hafif olacak şekilde tasarlamanın yanında 20 yıl süresince çalışmak üzere geliştirmişler.
StarryNight
Bu işin potansiyeli devasa. Güneş paneli yolları yakındaki evlere enerji sağlamanın yanında inanılmaz ışıklandırma imkanları da sağlıyor. Geçtiğimiz yıl Hollanda’ya kurulan başka bir güneş yolu Studio Roosegaarde adındaki dizayn laboratuarı tarafından geliştirilmiş, bu yol gün boyunca güneşin enerjisini emdikten sonra geceleyin bisikletçilere Van Gogh’un bir tablosunu taklit eden led ışıkları ile yollarını aydınlatmış.

SolaRoad mahalleler ve kasabalarla görüşerek Hollanda’da bu teknolojiyi yaymaya çalışıyor. Aynı şekilde bir anlaşma da Kaliforniya ile imzalanmış.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *