Menu

Google’ın Levi’s ile birlikte geliştirdiği giyilebilen elektronikler

giyilebilir_elektronik
Gömleğinize hafifçe dokunarak evde ışıkları söndürebilseydiniz, yada arka cebinize hafifçe vurarak dinlediğiniz müziklerde başka şarkıya atlayabilseydiniz nasıl olurdu? İnsanları devasa robotlara çeviren giyilebilir elektroniklerin devri kapanıyor gibi, çünkü Google en son fikrini açıkladı: Jackquard projesi. Levi’s ile birlikte geliştirdiği ve herhangi bir kumaşa uygulanabilen yeni teknoloji sayesinde elbiseleri etkileşime açık yüzeyler haline dönüştürüyor.

Jacquard projesi geçtiğimiz cuma günü I/O konferansında açıklandı, ve ince metalik alaşımları pamuk ve polyester gibi sentetik materyallerle birleştiren iletken kumaş kullanıyor. Geliştirilen ürünler herhangi bir endüstriyel kumaş gibi sağlam ve neredeyse ayırdedilemez kalitede.

Bu kumaştaki iplikler düğme şeklindeki dokunmaya ve çeşitli hareketlere tepki verecek şekilde programlanacak bilgisayarlara bağlanacak. Ayrıca bu veri kablosuz olarak cep telefonlarına yada diğer cihazlara aktarılabilecek.

Google’ın Levi’s ile ortaklığa gitmesinin nedeni üretimi çok büyük boyutta yaptırtmayı düşünmeleri. Jacquard projesi sayesinde bu teknoloji sadece elbiselere uygulanmakla kalmayacak ancak tüm günlük objelere mesela mobilyalara da uygulanabilecek.

Aşağıdaki videoda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *