Menu

Good Year’ın yeni lastiği şu ana kadar gördüğünüz hiçbir şeye benzemiyor

Goodyear-Eagle-360-self-driving-psfk
Geleceğin lastiği top şeklinde. İnanılmayacak kadar sofistike, doğadan esinlenilmiş, manyetik olarak askıda duran bir top. Goodyear kendi kendine giden arabada kullanılması için geliştirdiği bu tasarımını geçtiğimiz hafta tanıttı. Eagle-360 yani Kartal-360 adında ve tamamen yuvarlak.
gallery-1457474351-maglev
Neden bir arabayı dört tane mouse topunun üzerine koyasınız ki? Goodyear’a göre 3 boyutlu yazıcı ile üretilen lastikler yerle daha büyük bir yüzeyle temas ediyor ve daha iyi kontrole izin veriyor. Lastikler suyu merkezcil ivme yardımı ile tahliye ediyor. Ayrıca küresel lastikler her yöne hareket edebiliyorlar.

Bugün eğer lastiklerinizi sağa çevirirseniz arabanız da o yönde hareket eder. Ancak paralel park etmeye çalıştığınızda arabanızın yanlara da gidebilmesinin size sunacağı avantajları düşünebilirsiniz.

Aşağıda Goodyear’ın geliştirdiği etkileyici bir videoda bu olayı detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Ancak en büyük problem bir küreyi, hareket avantajlarını kısıtlamadan bir arabaya nasıl bağlarsınız?

Cevap ise mıknatıslarda gizli. Goodyear Eagle-360 manyetik trenlerle aynı mantığı kullanarak aracı bir manyetik alanda askıda tutuyor.
goodyear-autonomous-tires-4
Her tekerleğin her istikamete hareket edebildiği bir dünyada arabayı kontrol etmek de güçleşir değil mi? Bildiğimiz anlamda bir direksiyonla bu iş zor olur, joystik kullansanız bile birçok problem yaşarsınız. Bu nedenle Goodyear firması bu tekerleri bir bilgisayarın kontrolüne bırakmayı hedefliyor. Bu nedenle de bu teknolojiyi birçok şirketin bu sıralar üzerinde çalıştığı kendi kendine giden arabalarda göreceğiz.

Yorumlar

yorum