Menu

Elon Musk’a göre bu yaşadığımız hayat bir bilgisayar oyunu


Elon Musk, Dünya’nın bir numaralı elektrikli arabasını üreten Tesla şirketinin sahibi, geçtiğimiz hafta Türkiye’ye hizmeti durduran Paypal’ın kurucusu ve sahibi, aynı zamanda roket şirketi ile aynı roketi tekrar tekrar kullanarak uzaya gönderen SpaceX şirketinin de kurucusu ve sahibi olan kişi.

Elon Musk’a göre Tesla arabanız yoksa üzülmeyin, farketmiyor, çünkü hepimiz bir sanal gerçeklik içerisinde yaşıyoruz.

Geçtiğimiz çarşamba günü bir programda kendisine sorulan soruyu böyle cevaplamış Musk.

Simülasyon hipotezine göre yeterli seviyeye ulaşan her medeniyet evrenin simülasyonlarını oluşturma eğiliminde. Ve Evrende yüzbinlerce milyar galaksi olduğu için, ve her birinde de milyarlarca yıldız olduğundan bizden daha gelişmiş medeniyetlerin olma olasılığı çok yüksek, bu da büyük ihtimalle bazılarının gerçekliği taklit ettiklerini gösteriyor.

Elon Musk’a göre matematiksel olarak simülasyon olmama olasılığımız çok düşük.

Elon Musk bütün bu düşüncelerini insanoğlunun son birkaç on yıldaki ilerleyişine bakarak savunuyor:

“Kırk yıl önce en iyi oyunumuz Pong idi. İki tane diktörtgen ve bir tane nokta. Oyunlar böyle idi yani. Şimdi 40 yıl sonra, fotogerçeklikli, 3 boyutlu gerçek hayat simülasyonları içerisinde milyonlarca insan aynı anda oyun oynuyabiliyor. Ve her sene bu daha iyiye gidiyor. Bu gelişme hızını düşünürseniz çok yakın zamanda oyunla gerçek hayatı ayırdetmek imkansız hale gelecek.”

Eğer yaşadığımız hayatın Sims oyununun biraz daha gelişmişi olduğunu düşünmek size çok iyi bir şey gibi gelmediyse üzülmeyin. Çünkü Musk’a göre simülasyonda olmamız iyi birşey.

Musk bu toplantıda bunun dışında 2024 yılında Mars’a insan gönderme projesinden bahsetti.

Yorumlar

yorum