Dünya’dan en inanılmaz 24 arkeolojik keşif.

Staffordshire Yığıntısı:

2009’da Staffordshire’da bir adam, kırsalda dolaşırken gerçekten kelimenin tam anlamıyla altına çarptı. Adam, şimdiye kadar keşfedilmiş en büyük Anglo Sakson hazinesini keşfettiği zaman yakın zamanda ekim amacıyla sürülmüş bir alanda bir metal detektörü kullanıyordu.

Arkeologlar altın, gümüş ve diğer metallerden yapılmış 3500’den fazla maddeyi toparlayarak istiflediler. Bu öğeler arasında granat cloisonné mücevherleri (altın kalemler, kırmızı bir değerli taş), altın kılıç ve gürzler ve haçlar vardı. Tabakayı oluşturan eserlerden çoğu doğada “dövüşme” ya da savaş ile bir alakalı, ve hiçbir eser kupalar ya da gümüş gibi ev eşyaları değil. Bu, araştırmacıların, hazinenin bir “ölüm görevinin” parçası olabileceğine veya soylarından birinin ölümüyle birlikte bir krala verilen değerli hediyelerden oluşan bir koleksiyon olabileceğine inanmalarına neden oluyor.

Staffordshire’daki yığıntının çoğu yedinci yüzyıla dayanıyor ve hazinelerin birçoğu Birmingham Müzesi ve Sanat Galerisi’nde ve Birleşik Krallık’taki Çömlekçilik Müzesi ve Sanat Galerisi’nde sergileniyor.

Mısır’ın il piramitleri:

Giza’nın Büyük Piramitini duydunuz, peki Edfu’nın basamak piramidini? Bu antik yapı yaklaşık 4.600 yaşında, ve Giza’daki ünlü piramitten çok daha eski.

Bir zamanlar 43 fit uzunluğundaki (13 metre) basamaklı piramit, ya Firavun Huni ya da Snefru tarafından 2635-2590 yılları arasında inşa edilen yedi “taş” piramitten biridir. Bu erken piramitler bir zamanlar büyük yerleşim yerlerine yakın olan Orta ve Güney Mısır’da bulunur. Giza’daki piramitlerden farklı olarak, basamak piramitleri iç odalar içermez ve gömmek için kullanılmamıştır. Aslında, araştırmacılar hala birincil amaçlarının ne olduğundan emin değildir.

Madaba Haritası:

Madaba haritası, Kutsal Topraklar’da (özellikle Kudüs) bulunan en eski haritadır ve Ürdün Madaba’daki Bizans Saint George kilisesinde yer almaktadır. Mozaikten yapılmıştır. Harita, 1884 yılında kilisede yapılan yenileme çalışmaları sırasında ortaya çıkmış ve milattan sonra 560-565 arasında yapıldığı düşünülmektedir.
Harita başlangıçta Orta Suriye’den Orta Mısır’a kadar Ortadoğu’nun geniş bir bölümünü tasvir ederken, mozaik haritasının büyük kısmı ilk ortaya çıkınca yıkılmıştı. Bununla birlikte, haritanın Kudüs’ü tasvir eden kısmı altı kapı, 21 kule ve birkaç düzine bina ve yapıya sahip oval biçimli bir cidarlı şehri kapsıyordu.

Antik haritanın bir kopyası da Almanya Göttingen Üniversitesi’ndeki Arkeoloji Enstitüsünde saklanmaktadır.

3. Richard’ın mezarı:

Yeri konusunda yapılan ve yüzyıllarca süren spekülasyondan sonra Kral Richard III mezarı nihayet İngiltere’deki Leicester Üniversitesi arkeologları tarafından 2012’de ortaya çıkarıldı. Shakespeare’in “Richard III” oyununda ölümsüzleştirilen kral 1485’de savaşta öldü. Düzgün bir cenaze töreniyle gömülmeyen kral Richard’ın cesedinin, Leicester’deki Grey Friars kilisesinde yer aldığı söylenirken bu yer tarihe karıştı.

Ancak tarihî kayıtlar kullanılarak, arkeologlar kilisenin eski yerini saptamayı ve kralın kemiklerine ulaşmayı başardılar. 2015 yılında Richard III, Leicester Katedrali’ndeki sunağın yanında bulunan mermer bir mezarda yeniden gömülmüştür.

Yorumlar

yorum