Dünya’dan en inanılmaz 24 arkeolojik keşif.

Tutankamun’un Hazinesi:

Mısır firavununun cömert mezar odası 1922 yılında İngiliz Mısırlı Howard Carter liderliğindeki bir arkeolog ekibi tarafından keşfedildi. Tutankhamun, M.Ö. 1332’de 9 yaşında iktidara geldi ve dokuz yıl sonra öldü. Beklenmedik ölümü, firavun mezarının aceleyle tamamlanmasının nedenini açıklayabilir. Mezarın duvarında bulunan mikroplar, mezar mühürlendiğinde duvarların üzerindeki boya maddesinin kuru olmadığını gösterdi.

Carter ve ekibinin ilk kez Kral Tut’un mezarına girdikleri zaman, kralın iki “abanoz-siyah” görüntüsü ve egzotik hayvanların şekillerine oyulmuş altın kaplı kanepeler dizisi de dahil olmak üzere çeşitli hazinelerle karşı karşıya kaldılar. Mezarın hazineleri o kadar inanılmazdı ki, Carter ve ekibi, mezara giren herkesin ölü firavun laneti altında acı çekeceğine dair bir efsane geliştirerek onları mezar soyguncularından korumaya yardımcı oldu. Fakat bu iddia edilen lanet, arkeologların yaklaşık 100 yıl sonra ünlü mezar odasını keşfetmeye devam etmesini durdurmadı.

Maçu Piçu:

Dünyanın en popüler arkeolojik alanlarından biri olan Machu Picchu, 15. yüzyıldan kalma bir Inka bölgesi olup, Peru’nun dağlık kesiminde yer almaktadır. Yale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hiram Bingham III, 1911’de bölgeyi yeniden keşfetti. O zamana kadar, antik kalıntılar İspanyol fatihlerinin ve yerleşimcilerin radarına girmiş ve onları çok iyi korunmuş durumda bırakmışlardı. Birçok arkeolog, Machu Picchu’nun 14. yüzyıldaki bir Inca hükümdarı olan Pachacuti Inca Yupanqui’nin kraliyet mülkü olduğuna inanıyor. Büyük kompleks, yaklaşık 126 kilometre karelik (326 kilometrekarelik) bir alanı kaplamaktadır ve duvarlar, teraslar, evler ve birkaç tapınağı içermektedir.

Pompei:

MS 79’da patlayan Vezüv Yanardağı, Roma’nın Pompeii şehrini volkanik gazlar ve artıklardan oluşan bir bulutla kuşatarak kaçmayı başaramayan kent sakinlerini öldürmüştü. Britannica ansiklopedisine göre, vatandaşlar 6-7 metre derinliğe kadar pomza taşı ve kül tabakası altında gömüldü. 16. yüzyılın sonlarında Domenico Fontana adında bir mimar, bir altyapı projesi üzerinde çalışırken Pompeii ikametgahının eski fresklerle örtülü duvarlarına tırmanana kadar Pompeii bin yıldan fazla bir süre rahatsız olmamıştı.

Yüzyıllar sonra kent turistler için popüler bir cazibe olmayı sürdürüyor ve siteden birçok eser Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesinde görülebilir.
Sonraki sayfayı okumak için bu satıra tıklayınız.

Yorumlar

yorum