Menu

Doktorlar adamın gözünden 19 santimlik kurtu böyle çıkartıyorlar

Loyasis, nematod kurtlarından oluşan bir durumdur. Geyikböceği ile transfer edilir ve batı ve orta Afrika’nın yağmur ormanlarındaki yağmur dönemlerinde olur. Bu kurtun larvaları insanın kan dolaşımına girdikten sonra birkaç ay içerisinde olgunlaşıp ardından göze yerleşebilirler.

Eğer kurt göze ulaşırsa ağrı, ışığa hassasiyet ve kaşınma oluşur. Vücudun geri kalan bölgesinde bulunmaları durumunda ise yine kaşınma, ağrıya ve yorgunluğa neden olurlar. Bazen erişkin kurtlar cildin altında görülebilir. Eğer kurt enfeksiyonu tedavi edilmezse böbrekler, akciğerler, lenf bezleri ve kalpte hasara neden olabilir.

Bu enfeksiyonun oluştuğu yere göre tedavi bazen zorlu olabilir. İki değişik tedavi mümkündür. Birincisi sadece erişkin kurtu öldürür, öbürü ise erişkini ve larvayı. Larvayı öldüren çözümde beyin hasarı riski de mevcuttur.

Cildin altında yada gözün içinde görülebilen kurtlar için ameliyat bunlardan kurtulmanın en kolay yoludur. Sadece lokal anestezi kullanarak cerrah kurtu çıkarıp bölgeyi anında rahatlatabilir. Evet hasta hala kendindeyken bölgeyi uyuşturup videodaki gibi kurtu çıkarır.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir