Menu

Damarlarınızı temizleyecek ve sizi kalp krizinden koruyacak 18 yiyecek


Kardiyovasküler hastalıklar dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir. Tıkanmış arterler kan dolaşımını vücut boyunca kısıtlar ve böylece inme ve kalp krizi riskini arttırır.

Artan sayıda kalp krizinin başlıca sebepleri sağlıksız diyet, stres ve fiziksel hareketsizliktir.

Bu nedenle arterleri temizlemek ve kalp rahatsızlığı riskini azaltmak için aşağıdaki daha kalp-sağlıklı gıdalara odaklanmalısınız:

1. Yeşil Çay

Yeşil çay, vücudu sakinleştiren ve enerji sağlayan kateçinler içerir. Ayrıca, metabolizmaya yardımcı olan ve kolesterolü düzenleyen antioksidanlar da vardır. En iyi etkileri elde etmek için günde 1-2 bardak içmelisiniz.

2. Deniz Yosunu

Yosun, antioksidanlar, vitaminler, mineraller, karotenoidler ve proteinlerle doludur ve düzenli tüketimi daha iyi bir kan dolaşımı, dengelenmiş kan basıncı seviyeleri, genişlemiş kan damarları ve %15 düşük kolesterol seviyelerini getirir.

3. Kızılcık

Kızılcıklar potasyum açısından yüksektir ve bu nedenle iyi kolesterol düzeylerini arttırırlar ve kötü LDL kolesterolünü düşürürler. Günlük 3 bardak kızılcık suyu tüketimi kalp krizi riskini % 40 azaltır.

4. Somon

Somonda, trigliserid ve kolesterol seviyelerini önleyen ve indiren ve inflamasyonu yatıştıran sağlıklı yağ asitlerinden bol miktarda bulunur. Ayrıca ton balığı, ringa balığı ve uskumru tüketimi de aynı şekilde faydalı olacaktır.

5. Zeytinyağı

Zeytinyağı, yüzyıllar boyu Yunanlılar ve İtalyanlar tarafından, en iyi sağlığı geliştirmenin bir yolu olarak kullanılmıştır. Kolestrolü düşüren ve kalp krizi riskini % 41 oranında azaltan sağlıklı yağlardan zengindir.

6. Kuruyemiş

Kuruyemişler, güçlü hafıza arttırıcı etkilere sahiptir ve doymamış ve omega-3 yağlarından oldukça zengindir. Kolestrol seviyelerini düzenler ve eklem ağrısını tedavi ederler. Badem ve ceviz sağlıklı yağların en zengin kaynakları arasındadır. Bu nedenlerle günlük olarak en az bir avuç tüketmeye çalışın.

7. Trabzon Hurması

Kötü kolesterol düzeylerini düşüren elyaf ve sağlıklı sterollerden bol miktarda bulunur.

8. Zerdeçal

Zerdeçalın aktif bileşiği curcumin, tıbbi özelliklerinin çoğundan sorumludur. Güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve aşırı aktif yağ depolamayı önler. Zerdeçalı çeşitli yemeklere eklenebilir veya çayı şeklinde içebilirsiniz.

9. Kahve

Birçok çalışmaya göre, günde 2-4 fincan kahve kalp krizi riskini% 20 düşürüyor.

10. Peynir

Muhtemelen, peynirin kolestrol seviyeleri söz konusu olduğunda o kadar iyi olmadığını duymuşsunuzdur, ancak ılımlı tüketimi kolesterol ve tansiyon düzeylerini düşürmeye yardımcı olur.

11. Brokoli

Arterde kalsiyum birikimini önleyen, kolesterol düzeylerini düşüren ve kan basıncını düzenleyen K vitamini bol miktarda bulunur.

12. Nar

Nar, kan dolaşımı üzerinde olumlu etkileri olan nitrik oksit üretimini teşvik eden fitokimyasallara sahiptir.

13. Ispanak

Ispanak arterleri temizler ve kan basıncını düşürür ve potasyum ve folik asit bakımından zengin olup kas dokularının sağlığını destekler ve kalp krizi riskini azaltır.

14. Tam Tahıl

Tam tahıllı un, kolesterolü dengeleyen ve arterlerdeki birikimini önleyen elyaf miktarı açısından oldukça iyidir. Bu gıdalar ayrıca kolesterolü de parçalamaktadır.

15. Avokado

Avokado, besin maddeleri bakımından oldukça zengindir ve içerdikleri yağlar arterleri temiz tutarak iyi ve kötü kolestrol seviyelerini düzenler.

16. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, iltihabı yatıştıran ve damar tıkanıklığını önleyen güçlü bileşiklere sahip olduğundan, yüksek kolesterol seviyelerine karşı mücadelede son derece etkilidir.

17. Karpuz

Nitrik oksit üretimini destekler ve kan damarlarını genişletir ve diğer birçok sağlık faydası sunar.

18. Portakal Suyu

Portakal suyu, kan basıncını düzenleyen ve kan damarlarının sağlığını destekleyen antioksidan bakımından zengindir. Bu bardak suyunun günlük olarak tüketilmesi, önerilen günlük C vitamini miktarını ve çok sayıda diğer vitamin ve mineralleri sağlayacaktır.

Yorumlar

yorum