Menu

Çılgın bir Rus, Rusya’dan Amerika’ya tren yolu yapmayı planlıyor

trans-eurasian-belt-development-tepr-proposed-route_100506070_m
Rus demiryolu ağının başkanı Vladimir Yakunin, ülkesini Alaska’ya bağlayacak devasa bir köprü için oldukça hırslı bir plan üzerinde çalışıyor. Bu köprü Amerika, Rusya ve Avrupa’yı birbirine bağlayacak teorik “mega-yol”un son halkası olabilir.

Yakunin fikrini Mart ayında ortaya atmış ve devletlerin ve özel şirketlerin bu işi fonlaması için ilgisini toplamaya çalışıyor. Raporlara göre Çin hükümeti ile bir anlaşma üzerinde uğraşıp aynı zamanda ülkesindeki altyapısını geliştirmeye çalışıyormuş.

Bering Boğazı’nda yapılacak olan köprü yapbozun sadece bir parçası. Planlar Alaska’daki yol ağlarını geliştirmeyi, uzaktaki Nome şehrini ülkenin geri kalanına bağlamayı (bugün Nome’ye hava, tekne yada köpeklerin çektiği kızakla ulaşabilirsiniz) da içeriyor. Rusya’daki yollar da geliştirilecek ve Sibirya Demiryoluna paralel çalışan bir otoyol da inşa edilecek.

Sadece Rusya içerisinde 9977 kmlik altyapıyı bu demiryolunu inşa ederken geliştirmeyi hedefliyor Yakunin. Bu gezginler tarafından tercih edilen bir yol olmanın yanında oldukça karlı bir yola da dönüşebilir.

Bu aykırı fikrin adı Trans-Avrasya Kemeri ve maliyeti trilyonlarca Amerikan Dolarını bulabilir. Şu an bu projeyi destekleyecek çok fazla insanın ortaya çıkmamış olmasının nedeni de bu olabilir. Bu yolda seyahat edeceklerin baya bir stok yaparak yola çıkması da gerekiyor çünkü 21 bin km uzunluğunda olacak eğer bitirilebilirse.

Kaynak

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *