Menu

Bilmekle çok şey kazanacağınız 14 psikoloji gerçeği

Hedeflerinizi insanlara söylerseniz bu hedeflere ulaşma şansınızı azaltıyorsunuz. Çünkü motivasyonunuzu kaybediyorsunuz.
kadin-agzi-bantli
Bu konuya daha önce sayfamızda değinmiştik. Bilimsel araştırmanın detayına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Çoğu insanın bir favori şarkısı var çünkü hayatlarındaki olaylarla duygusal olarak ilişki kuruyorlar
music
Müziğin duygusal hislerle bağlantısı olduğu oldukça iyi bilinen bir gerçek. Aynı şekilde bunun tam tersi de doğru, yani duygular da müziği hatırlatıyor. Aynı şekilde kokular da bir müziği yada bir duyguyu hatırlatabiliyor.

Müzik Dünya’yı algılayışınızı belirliyor
Music-changes-perception
Groningen üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre müzik dinlerken insanların yüz ifadeleri yorumlandı. Üzüntülü müzik dinlenirken üzüntülü görünen yüz ifadeleri mutlu bir müzik dinlenirken değişti. Bu da gösteriyor ki müzik bizim hayata bakışımızı ve çevremizi algılayışımızı etkiliyor.

Araştırmalar göstermiş ki başkaları için para harcamak kendiniz için harcamaktan daha çok mutluluk veriyor
giving-379662
Harvard Business School’da yapılan bir araştırma göstermiş ki insanlara para vermek bizi daha mutlu ediyor. Aynı şekilde yeni yılda alacağımız hediyelerden çok insanlara verdiğimiz hediyeler ve onların tepkilerini düşünürüz.

Yine araştırmalara göre paranızı materyaller yerine tecrübelere harcamak çok daha fazla mutluluk getiriyor
giphy
Mutluluk bilimsel araştırmaların ve psikolojik çalışmaların oldukça popüler bir konusu. Buna göre çoğunlukla insanlar bir tatile gitmeyi, yada eğlencede para harcamayı bir varlık satın alabilmek için iptal ediyorlar. Halbuki yakın zamanda öğrendik ki, evrenin bir hologram olduğuna dair teoriler var. Yani gelin bir holograma para vermektense, yeni bir tecrübe edinin, bir seyahate çıkın, bir mutluluk yaşayın.

Günümüzde çocuklar çok yüksek derecede anksiyete gösteriyorlar. Lise öğrencilerinin anksiyete seviyeleri 1950’lerde psikolojik hastalarınkiyle denk
cocuk_ders_calisan
Modern çağda insanların gerilimi her yıl daha da artıyor. İnsanlar daha çok taşınıp, daha az sosyal ortamlara girip, iş değiştirip daha az evleniyorlar.

İbadetin psikolojik stress seviyelerini düşürdüğü ispatlanmış
Islam_Praying_01
Amerika’daki psikolojik yayınlar ve davranış bozuklukları dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre dini aktivitelerde yer alan insanlar daha az depresyona girip daha az psikolojik problem gösteriyorlar.

2. Sayfaya Devam

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *