Menu

Ayın yüzeyini aluminyum folyo gibi bir malzemeyle kaplasak ne olurdu?

Kısa cevabı: Dolunay şimdiki parlaklığından 8 kat daha parlak görünürdü.
moon-foil-craft
Uzun cevabı:
Bir gövdenin albedo’su onun kendisine çarpan ışığın ne kadarını yansıttığını gösterir. Ay için bu rakam 0.1 dir yani ay kendisine çarpan güneş ışığının sadece yüzde 10’unu yansıtır. Bu linkte değişik malzemelerin albedo oranını görebilirsiniz. Parlak aluminyum folyo’nun albedo’su bu kitaba göre 0.8 dir yani çarpan ışığın yüzde 80’ini yansıtır.

Sonuç olarak ay şu ankindan 8 kat daha fazla ışığı yansıtacaktır. Ayın safhasına göre Dünya üzerinde değişen miktarlarda ışık göreceğiz. Ne kadar parlak olacağını anlayabilmek için çeşitli ışık kaynaklarının lüx cinsinden ürettikleri ışığın gücüne bakacak olursak:
Bulutlu aysız bir gece: 0.0001 lüx
Dolunay: 0.27-1.00 lüx
Alacakaranlık: 3.4 lüx
Dolunay (alüminyum folyo ile): 2.2-8.0 lüx
Ofis binası koridoru: 80 lüx
Gündoğumu/Günbatımı: 400 lüx
Direk günışığı: 32000-100000 lüx

Normalde bir dolunayda çok rahat bir şekilde etrafınızı görebilirsiniz. Alüminyum folyoyla kaplanılan ay alacakaranlıktan daha parlak olduğu için gece gökyüzü koyu mavi bir renkte olacak ve çok daha az sayıda yıldız görebileceksiniz. Samanyolu ayışığında görmesi oldukça zor olan bir galaksi olduğu için ayın görünmediği birkaç gün dışında göremeyeceksiniz.

Hilal şeklindeki aydan gelen alüminyum folyo ışığı şu anki dolunaydan bile parlak olacaktır. Ay hilal şeklinde de görünmeyecektir çünkü aydan gelen ve dünyaya yansıyan ışık dünya’dan tekrar aya yansıyacak ve ayın hilal şeklindeki karanlık kısmını aydınlatacaktır. Bunun adına dünyaışığı adı verilir.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *