Menu

Tarlalardaki zararlı haşereler için üretilen çözüm: Avcı Örümcekler

S.lineatus

Toksik zehirler kullanmadan da böcek ve haşerelerden kurtulmanın bir yolu var, ve düşündüğünüzden çok daha basit bir yöntem. Zarar verici böcekleri avlayıp yok eden avcı böcekler yetiştirmek.

BioBee adındaki şirket bu kimyasal kullanmıyan tekniği yıllardır geliştiriyormuş ve şimdi canlı böcekleri Dünya’nın çeşitli yerlerindeki çiftliklere satıyor.

Son anlaşmaları ise Kolombiya ile, bu ülkeye 600 milyon örümcek satacaklarmış. Örümceklerin gramını 180 dolardan satıyorlar, bu altından 5 kat daha pahalı bir bedel.

BioBee özel bir tip avcı örümcek yetiştiriyor, Bio Persimilis adıyla bilinen bu örümcekler birden fazla ekini kontrol altında tutabiliyor. Bu bitkiler arasında biberler, domatesler, fasulyeler, mısır, salatalık, kavun, çilek ve patlıcan var. Bu bitkilere zarar veren tüm böceklere karşı aşırı şekilde etkili ancak bitkilere zarar vermiyor.

Bu böcekler 2000 ve 4000 adetlik şişelerle Kolombiya’ya gönderilecekmiş ve bu şişeler bitkilerin üzerine spreylenecekmiş.
871335892_5824138e7d_b-1
Uzmanlar yıllardır bitki üretiminde daha az kimyasal kullanılmasını savundular, çünkü bunun insan sağlığına ve çevreye oldukça kötü etkileri var. Bu nedenle BioBee firmasının bu yöntemi Dünya çapında büyük talep görüyor. Özellikle organik tarım yapan üreticiler bu tarz doğal çözümlere yöneliyorlar.
spider-453939_1280
Böcek kullanmanın bir başka nedeni ise, hangi kimyasal ilacı kullanırsanız kullanın, bir süre sonra haşereler bu ilaca bağışıklık geliştiriyor ve artık bu ilaç etkisiz kalıyor. Her defasında daha fazla ilaç kullanan çiftçiler en sonunda başa çıkamaz bir duruma geliyorlar. Halbuki avcı böcekler böyle değil.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *