Ağız kokusundan kurtulamayanlar nedeni bu olabilir.

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalasanız bile sürekli ağız kokusundan muzdaripseniz, problem sizin düşündüğünüzden farklı olabilir. Nüfusun dörtte biri gibi sizde de bademcik taşı oluşmuş olabilir, ve kokuya da bu neden oluyordur.

Bademcik taşları yemek parçacıkları, bakteri ve salyanın bademcikler etrafındaki yuvalarda birleşip sertleşmesi ile oluşur. Genelde çok küçük kaldıkları için bir sorun yaratmazlar. Ancak eğer büyürlerse bazen probleme neden olabilirler.
bademcik_tasi
Aslında bademcik taşı değil de bu taşın üzerinde biriken mikropların ürettiği gaz ve sülfür kokusu neden oluyor bu kokuya.

Çözüm ise genelde küçük bir doktor müdahalesi. Önce boğaz uyuşturuluyor, ve ardından da taşlar lazer ya da küçük bir neşter yardımıyla yok ediliyor. Bu metodla bademcik taşları yeniden oluşmuyor.
bademcik_tasi_2
Bazı insanlar ise bademciklerine bastırarak bu taşlardan kurtulabiliyorlar. Önce alkolsüz bir ağız gargarası yaptıktan sonra kulak pamuğu ile denenebilir.

Dikkat! Aşağıdaki video böyle bir bademcik taşı çıkarılması işlemini göstermektedir. Midenizi bulandırabilir. Seyretmeden önce iyi düşünün.

Konuyla ilgili bir haber

Yorumlar

yorum

Yorum Ekle