Menu

18 Ocak Dünya Bakliyat günü


Fasulyenin günü mü olurmuş demeyin. Pilav günü oluyor da kuru fasulyeninki neden olmasın?

Şaka bir yana gerçekten de artan Dünya nüfusunu çok yakın gelecekte doyurabilmek istiyorsak, kullanılmaya hazır tek çözüm bakliyat gibi. Bunun sebepleri birden fazla. Öncelikle harcadığınız su, alan, ve masrafı düşünürseniz aynı proteini bakliyattan almak hayvanlardan almaktan daha mantıklı. Bir diğer nedeni ise bakliyat diğer ekili bitkilere nazaran toprakla daha dost, nitrojen tutarak daha az gübre kullanımı gerektiriyor. Bu yönden çevreyi de kirletmiyor.

Birleşmiş Milletler de Dünya Bakliyatçılar Birliği’nin çabaları ile bütün bu faydalarını tanıyarak geçtiğimiz seneyi Dünya Bakliyat Yılı ilan etmişti. Detaylı bilgiyi FAO’nun web sayfasından, ya da uluslararası bakliyat yılı web sayfasından bulabilirsiniz.

Dünya Bakliyatçılar Birliği çok uluslu bir organizasyon ve bu organizasyonunun başkanlığını yapmış bir Türkten de yeri gelmişken bahsetsek iyi olur. Hakan Bahçeci, Dubai merkezli çalışan dünya çapında bir Türk iş adamı. Bakliyatla ilgili gelişmeleri takip etmek isterseniz twitter adresi de burada.

Yorumlar

yorum